صاحب خانه

یادداشت ها و دست نوشته های مهدی عابدی

صاحب خانه

یادداشت ها و دست نوشته های مهدی عابدی

صاحب خانه


رسانه ها و رعایت اخلاق حرفه ای؛

خبرگزاری فارس اخبار خود را از کجا می آورد؟

 

 یکی از مهم ترین الزامات فعالیت در رسانه های مجازی رعایت اخلاق حرفه ای است. اخلاق حرفه ای در رسانه های مجازی شامل موارد گوناگونی می شود که پایبندی تک تک رسانه به این اخلاق، باعث سلامت بیشتر خبری و اطلاع رسانی در فضای مجازی می شود و در نهایت امرمنجر به نهادینه شدن اخلاق و وجدان در افکار عمومی می شود.

اخلاق رسانه ای موضوعی است که رهبر معظم انقلاب بارها در بیانات خود به لزوم رعایت این موضوع اشاره داشته اند و رهنمود های قابل توجهی در این باره فرموده اند. 

یکی از موارد اخلاق حرفه ای، رعایت حق تکثیر  (copyright) است؛ به این معنی که مطلبی که تولیدی یک شخص یا مجموعه نیست، در صورت انتشار توسط آن شخص یا گروه، منبع آن ذکر شود.

در حقیقت، باز نشر مطالب دیگران توسط رسانه های مختلف، امری رایج و مرسوم است؛ اما لازمه آن ذکر منبع اصلی مطلب در رسانه ها است.

رعایت این اصل توسط خبرگزاری های مختلف نیز امری لام است. به خصوص اینکه با توجه به قرار داده شدن نام خبرگزاری بر این رسانه ها و لزوم تولید خبر توسط خود این مجموعه ها، عدم رعایت ذکر منبع در اخبار نقلی و باز نشری باعث وارد شدن خدشه قابل توجه به حیثیت و اعتبار آن ها  می شود.

بدتر از آن زمانی است که برخی خبرگزاری ها اخبار دیگر سانه ها را با تغییر در تنظیمات خبر به اسم خودشان کار کنند. این بدترین چیزی است که به حیثیت یک خبرگزاری رسمی و دارای اعتبار ضربه می زند.

البته این روشی نادرست است که برخی خبرنگاران راحت طلب جهت تولید اخبار و ارائه به دبیر سرویس خود استفاده می کنند و دبیر سرویس های بی خبر از همه جا هم این اخبار را به اسم خبر تولیدی خود در سرویس خبرگزاری منتشر می کنند.

خبرگزاری فارس یکی از معتبرترین و پر مخاطب ترین خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران است.  مشاهده مواردی از این قبیل در این خبرگزاری که در بسیاری از حوزه ها پیشتاز است امری نامیمون و نا مبارک است.

با توجه به مشاهده چندین مورد از این حرکت نادرست در برخی سرویس ها و شهرستان های این خبرگزاری، به نظر می رسد لازم است دبیر سرویس ها و مسئولین استانی خبرگزاری فارس نسبت به این امر دقت بیشتری داشته باشند و اجازه ندهند برخی خبرنگاران راحت طلب با این اقدام نادرست، خدشه به اعتبار این رسانه پر مخاطب و تاثیر گذار وارد کنند. 

 

 اصل خبر

 

 اگر به تنظیم خبر خبرگزاری فارس و پایگاه اصفهان بیدار با دقت توجه کنید، متوجه می شوید که جملات استفاده شده در هر دو خبر یکی هستند؛ فقط تنظیم و به کار گیری جملات در خبر فارس نسبت به خبر اصفهان بیدار تغییر کرده اند. همچنین تاریخ انتشار خبر نشان می دهد که خبر اصفهان بیدار یک روز قبل از خبر فارس تنظیم و منتشر شده است.

 

 اصل خبر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی