صاحب خانه

یادداشت ها و دست نوشته های مهدی عابدی

صاحب خانه

یادداشت ها و دست نوشته های مهدی عابدی

صاحب خانه
دوشنبه, ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۰، ۰۸:۵۸ ق.ظ

همه چیز اخلاص است!

همه چیز اخلاص است!

اگر از ما الان بپرسند که به نظر شما بهترین کاری که می شود برای پیشبرد اهداف خود در زندگی انجام داد چیست چه جوابی می دهیم؟ بپرسند دیگران که در کار هایشان موفق بودند چه کار کردند و ما برای اینکه کارمان به ثمر بنشیند چه کار باید بکنیم چه می گوییم؟ شاید این سوال هزاران جواب داشته باشد و هر کس از جنبه ای به آن جواب دهد. یه نفر ممکنه بگه باید خوب برنامه ریزی کنیم. دیگری بگه باید حسابی پول داشته باشیم که هر کاری خواستیم بکنیم محدودیت نداشته باشیم. نفر سوم میگه باید حسابی اهل عمل و تلاش باشیم و نا امید نشیم و نفر چهارم میگه که باید فقط در این راه علم کسب کنیم و قدرت داشته باشیم و نفر پنجم.... . خود شما ممکن است جوابی بدهید که ممکن است از نظر خودتان مهمترین کار باشد. ولی من میگم همه اینها غلط است. همه اینها که گفتین شاید در مراحل سوم و چهارم و به عنوان یه وسیله فقط باشه. اصل چیز دیگری است...

 

سطوری که به دنبال می آیند مطالبی است در باب اخلاص بر گرفته از چندین جلسه سخنرانی حاج آقا پناهیان (علیرضا). شاید این حرف ها را اصلا برای ما نزده باشند و شاید بحث هایی خیلی تکراری و کلیشه ای به حساب آیند! ولی توصیه می کنم تا پایان گفتار ها با ما همراه شوید شاید چیزی که همیشه دنبالش بوده اید را به دست آورید! شاید به شاه کلید موفقیت در کار هایتان برسید! شاید به یک آرامش معنوی در عمق فعالیت هایتان برسید! شاید جواب بسیاری از سوال های شما باشد و شاید هم اصلا به دردتان نخورد! به یک بار امتحان می ارزد که به جای پرداختن همیشگی به تحلیل های روزانه در مورد کارهایمان کمی به نجواهای شبانه گوش دهیم.

نارساییها و بی نظمی های احتمالی متن به خاطر عدم وجود مهارتی است که در برگرداندن مطالب گفتاری حاج آقا به نوشتاری، به دلیل سبک منحصر به فرد سخنرانی ایشان، لازم است. به بزرگواری خودتان ببخشید!

 

******************

 

1. عمل مخلصانه، عامل پیروزی انقلاب بود!

اگر از ما الان سوال کنند کدام کار مهمتر از هر کاری انقلاب ما را بهتر پیش خواهد برد چه جوابی می دهیم؟ از اون سوالهاییست که شاید هزاران جواب داشته باشد. هر کس از زاویه دید خودش یک جور جواب بدهد. سوالی هست که ممکن است خیلی از جوانها از دید تاریخی به لحاظ اینکه روز های انقلاب را تجربه نکرده اند بپرسند که چه اتفاقی باعث شد انقلاب به وجود بیاید؟

پاسخی که به این سوال می شود داد یک پاسخ بیشتر نیست! اتفاقا همین یک پاسخ هم صحیح است.بقیه پاسخ ها تقریبا غلط هم هستند.اون چیزی که موجب تحقق نور شد، تجلی این نور شد کار و عمل مخلصانه بود. اون چیزی هم که من بعد موجب خواهد شد عمل مخلصانه است نه چیز دیگری. یعنی یه کسی  هر چقدر که به دستش می رسد و توانایی دارد کار درست انجام دهد ولی این کار را مخلصانه انجام دهد. همه زیر سر اینهاست. و الا نه خدا کس دیگه و کار دیگه برایش ارزش قائل است، داخل آدم حساب می کند نه شما وقت خودتونو صرف کنید برای محاسباتش. خیلی ساده و صریح به شما عرض کنم. می گن فلان اتفاق های ناخوشایند یا خوشایند که در زمان طاغوت افتاد موجب این انقلاب شد. خب این اتفاقات خوشایند یا ناخوشایند را کی انجام داد؟ مگر اونهایی که انجام دادند به اراده خودشون  انجام دادند؟ این ها همه دست خداست. خدا که همه رو بازی می دهد. اینجا هم همون کا رو انجام می دهد. میزند پس گردن او میگه خراب کن می خواهم خرابت کنم. خراب می کند مردم خونشو خراب می کنند. آقا فلان کس کار خوب انجام داد. خب این کار خوب انجام داد موجب پیروزی آرمان مردم بود. خب این دست کی بود؟ این هم دست خدا بود. خدا هدایتش کرد این کار خوب را انجام بدهد. بدون سر و صدا و بدون تعارف مگر همه کار ها دست خدا نیست؟

آقا می خواهی جبری مسلک بشی؟ یک کم صبر کنید می بینید که ما جا برای غیر خدا هم یک کمی باز می کنیم. در رهبری امام خمینی همخود ایشان می فرمودند کار دست خداست. دیگر کاسه از آش داغتر که نمی شود شد!

2. کار دست من نیست!

حضرت آیت الله العظمی بهاء الدینی رضوان الله تعالی علیه می فرمودند وقتی امام آمدند قم من خدمت امام رسیدم ازشون پرسیدم که می دونید چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟ می دونید چه راه پر تلاطمی در پیشه؟ می دونید چه جریان با عظمتی داره اتفاق می افته؟ می خواستم از جریان انقلاب و رابطه دقیق و عارفانه امام با انقلاب سوال کنم. ایشون بیان می‌کنند حضرت امام به من پاسخ دادند کار دست من نیست. و من همانجا خیالم از انقلاب راحت شد  که تحت عنایت و رهبری مستقیم حضرت حق است. البته خدا بخواهد یک کاری را اداره کنه دنبال یک آدم حسابی می گرده تا  از طریق او عمل کنه. ارزش امام هم به همینه که  آینه‌ی زیباییست . البته این کلام را مقام معظم رهبری هم بارها تاکید فرمودند!

3. همه هیچ کاره اند جز خدا!

آیات زیادی در قران می توان اشاره کرد که در آنها به صراحت بیان شده است همه چیز دست خداست. امام رضا علیه السلام می فرمایند وقتی خدا بخواهد کاری را انجام دهد و کسی بخواهد با عقلش مانع آن شود خدا درب عقلش را می بندد و کارش را می کند بعد درب عقلش را باز می کند. طرف بعد می فهمد که چه کاری کرده است! سفارش شده است به بچه های خود از 5 سالگی ذکر  "لاحول و لا قوة الا بالله العلی العظیم"  یاد دهید.یعنی همه هیچ کاره اند جز خدا!

۴. خدا پس کی؟

همه‌ی کارها دست خداست و اگر بخواهد کاری محقق شود خودش اسبابش را آماده می کند، خداوندی که اگر بخواهد امر ظهور را دایر کند یک شبه امر آن را اصلاح می کند و نیاز به مقدمه چینی طولانی هم ندارد(منتظران مهدی آماده باشند با خود نگویند اینجور که ما می بینیم حضرت فعلا نمی آیند). شب 21 بهمن ماه هیچ کس فکر نمی کرد فردا شب کار تمام می شود.، شما نباید هنر خودت ببینی، حواست نباید پرت شود. برویم پیش خدا و بپرسم خداوند کی شما این کار ها را انجام می دهید؟ خداوند چه موقع تصمیم می گیرد انقلابی را انجام دهد؟ خداوند کی تصمیم می گیرد ظهور حضرت مهدی (عج) را برساند؟ خداوند کی تصمیم می گیرد بنای آبادی را آباد نگه دارد؟ خداوند کی تصمیم می گیرد بنای کفر را از بین ببرد؟ خداوند کی تصمیم می گرد مشکلات مملکتی را از بین ببرد؟ خداوند کی تصمیم می گرد مشکلات مملکتی زیاد شود؟

۵. ما عددی نیستیم!

خداوند در دنیا چه عملی را می پذیرد و برایش اثر قائل است؟ کدام عمل قیمتی هست کدام عمل قیمتی نیست؟ کدام کار در عالم اثر دارد کدام کار اثر ندارد؟ من دستم را می زنم به میز صدا می دهد. این کار این هم اثر! اثری را که ما می بینیم اثری است که مادیون می بینند. مادی ها اینجور نگاه می کنند. مگر ما ذکر "لاحول و لا قوة الا بالله" نگفتیم؟ عملی را که ما انجام می دهیم اثرش را خدا می دهد. اگر اثرش را نابود کرد چه؟ اگر با چشم به قضیه نگاه کنیم ادعا می کنیم اثر عمل را دیده ایم. ولی اگر بخواهیم با عقل کار کنیم قضیه به نحو دیگری است. ندیدیم خیلی ها کار کردند پول به دست بیاورند موفق نشدند؟ خیلی ها خودشان را هلاک کردند که محبوب شوند نشد؟ خیلی ها سعی کردند همسر خوب گیرشان بیاید نشد؟ خیلی ها هم بدون اینکه عرضه داشته باشند همسر خوب نصیبشان شد؟ خیلی ها هم بدون اینکه عقل و شعور درست و حسابی داشته باشند پول زیاد به دست آوردند؟ خدا این کارها را نکرده بگوید همه کارها دست من است؟ آنوقت ما دو نفر را دیدیم دو تا کار کردند چیزی گیرشان آمد فکرکردیم به همین تلاش هاست! بزرگتر از این ها به این حرف رسیدند. رزمنده ها خرمشهر را آزاد کردند؟ نکردند. خدا آزاد کرد. خداوند به پیغمبرش فرمود تو تیر انداختی تو تیر نیانداختی! من انداختم! دیگر ما نباید خودمان را عددی پیش خدا حساب کنیم!

۶.اثر عمل

در تعقیبات نماز عشا تعبیری بسیار زیبا هست: "خدایا من را جایی که عملم اثری ندارد نفرست!" به تعبیر خودمانی من را دنبال نخود سیاه نفرست! الکی بروم تلاش کنم هیچ چیزی هم گیرم نیاید! هیچ کس با این دعا مخالف نیست. چرا برویم سر کار؟ برویم دنبال چیزی که به دستمون نمی آید. زحمت بیجا و بیخود چرا بکشیم؟ خداوند باید برای عمل ما اثر قرار دهد. باید از خداوند طلب کنیم برای عمل ما، تلاش در کسب روزی، طلب علم، تلاش ما در دینداری و تقب به خداوند و ... اثر قرار دهد! انقلاب یک اثر است باید از اجازه خداوند رد شود.

۷.عمل کفار، عمل بی اثر است!

کدام عمل اثر ندارد؟ در سوره محمد می خوانیم : " الذین کفرو و صدو عن سبیل الله اضل اعمالهم". کسانی که کافر شدند و سر راه خدا سد ایجاد کردند خداوند اعمال آنها را گم می کند. اثرش را نابود می کند. چیزی بدتر از جهنم بردن! اصلا کفاری که بر سر راه خدا سد ایجاد می کنند کی باشند که خداوند برای کار آن ها اثر قائل باشد؟ این که می بینیم امام می فرمایند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند این آیه قرآن را نگاه می کند. خداوند که برای اعمال کافران اثری نمی گذارد! پس این کار ها که اینها می کنند چرا می کنند؟ اینها (کافران) این کار ها را به دستور خدا انجام می دهند. دارند خودشان را از بین می برند. خب این کار ها باعث زحمت ما می شود! زحمتی هم که ما متحمل می شویم برای رشد ما است! خداوند یک چشم به هم زدن اراده کند همه این ها نابود می شوند.

8.عمل فقط مخلصانه!

خداوند برای چه عملی اثر قائل است؟ عمل مخلصانه! قربت الی الله. فقط خدا. نه به خاطر نام، نه به خاطر نان،  نه به خاطر هر چیز دیگر. نه به خاطر میز، نه به خاطر مزد، نه به خاطر هیچ چیز دیگر! خدایا من این عمل را فقط به خاطر تو انجام دادم.خداوند برایش اثر قائل می شود. بقیه عمل اضافه و بیهوده است بریزید دور!

9. ظاهر را رها کن!

گاهی اوقات می گویند فلان جا کاری را انجام دادیم. مخلصانه هم نبود. ولی کار گرفت و اثر داشت. این هم اثر عمل مخلصانه ای است که در گوشه ای دیگر توسط فردی دیگر انجام شده و خداوند با تدبیر خود اسباب انجام این عمل را توسط من فراهم کرد. من این کار را انجام می دهم شاید نام و نانم را هم به دست بیاورم ولی اثری از این عمل من عایدم نمی شود! کار انجام شد. ظاهرا اسم این کار مال من است. ولی آن نفس قدسی مخلصانه در گوشه ای ناپیدا باعث این عمل شد. ظاهر را رها کن! هر کاری که هر کسی انجام می دهد که اثر ندارد! هر اثر مثبتی در عالم بخواهد رخ بدهد که انقلاب هم با همه عظمتش یکی از آنها است، چند نفس سینه سوخته می خواهد. چند تا عمل مخلصانه می خواهد. مخلصانه نباشد خداوند قبول نمی کند اثر به آن نمی دهد.

10.عمل باطل، عملی بی اثر است!

آقا ما دیدیم فلان برنامه، فلان عمل مزخرف، فلان فیلم خارجی اومد دلهای چند تا از جوان های ما را برد خراب کرد. پس این چی؟ این که عملشون اثر داشت؟ نه! این خودش خراب بوده است. شناگر بوده دنبال آب بوده است. دنبال بهانه می گشته است. اون فیلم کی باشه که بخواهد روی دل آدم اثر داشته باشد. اگر بخواهیم بحث را پیچیده کنیم و دنبال علت اصلی بگردیم باید بپرسیم که لقمه ای که می خورده است از کجا به سفره آنها می آمده است!

 

11. آن ها کاره ای نیستند!

خداوند به کفار که می رسد می فرماید من عمل آنها را بی اثر میکنم. اصلا آن ها کاره ای نیستند. این دست ما است که دشمنان ما چه غلطی بکنند. احیانا غلطی بکنند که خودشان در این غلط نابود شوند. یا غلطی بکنند که ما در این غلط به زحمت بیافتیم ولی با این زحمت ما نورانی تر شویم و پیروز شویم  و آنها را نابود بکنیم. همه اش به عمل مخلصانه ما بر می گردد.

12. خون شهید

خداوند در باره شهدا، کسانی که در راه خدا کشته می شوند، با این مقام بلند معنوی می فرماید:" فلن یضل اعمالهم" . چیزی فراتر از بهشت رفتن، فراتر از هر چیزی. من عمل شهدا را گم نمی کنم. نابود نمی کنم . برای آنها اثر می گذارم. این عمل خیر ما اثر خون کدام شهید است؟ تمایل مردم به دینداری در این وا نفسای جامعه و تهاجمات فرهنگی اثر خون شهید است. اثر عمل های مخلصانه است. هر اثر خوبی که در دنیا می بینی یا برای کار مخلصانه خودت است یا دیگران. و مخلصانه تر از خون شهید در این عالم چیست؟

 

13. کار مخلصانه سخت است!

هر قدر اوضاع بهتر شود اخلاص کمتر گیر می آید. چقدر آدم های خوب در این دور و زمانه نصف شب ها باید به درگاه خداوند ناله کنند که خدایا من این کار را کردم دیگران من را تحسین کردند نه! فقط برای تو! امام (ره) در ایام جوانی در ختم یکی از علمای بزرگ در اراک منبری رفتند. از منبر که پایین آمدند مردم واقعا امام را تحسین کردند و به ایشان بارک الله گفتند. اما هم از منبر خودشون خوششان آمده بود. امام تا 30 الی 40 سال منبر نرفتند برای اینکه خودشان را مجازات کنند که: خوشت اومد؟ کار مخلصانه سخت است.

14.بیخود زحمت کشیدی!

روزی ما معلوم است. مثلا قرار است 20 واحد پوا گیرمان بیاید. 20 واحد آبرو گیرمان بیاید. 20 واحد لذت نصیبمان شود. این مشخص است. خداوند سهمیه ای برای ما قرار می دهد می فرمایند اگر این کار ها را انجام دهی من این ها را به تو می دهم. یک سهمیه ای هم قرار می دهد اگر هیچ کاری هم نکنی این ها را به تو می دهم. برای هر کسی هم اندازه ها متفاوت است. اما خداوند برای کدام عمل اثر قائل است؟ آیا برای هر عملی اثر قائل است؟ ممکن است بگوییم آقا ما مخلصانه عمل کردیم و به این نتیجه رسیدیم! اینها نتیجه عمل تو نیست. خداوند به تو عطا کرده است. بیخود زحمت کشیدی! اگر این کار ها را هم نمی کردی به این نتیجه می رسیدی! جیب مردم را هم نمی زدی خداوند این روزی را به تو می رساند. ما فقط خودمان را این وسط خراب کرده ایم!

15.عمل مخلصانه سخت است!

در عمل مخلصانه گاهی اوقات خداوند انسان را در بعضی چرخ دنده ها خورد می کند نباید صدایت بلند شود!  باید کارت را انجام دهی نظاره گر خوردن حقت باشی و دم بلند نکنی! بگویی خدا من کار را برای تو انجام دادم! (سوم شخص:البته جایی که خورده شدن حق انسان مصلحت بزرگتری را از بین نبرد) عمل مخلصانه سخت است! برای همین است که مشتری عمل مخلصانه کم است! وقتی خداوند ببیند مخلصانه عمل میکنی ممکن است تصمیم هایی بگیرد که تحمل آن در حالت عادی سخت باشد. مثل تصمیم هایی که خداوند برای اعمال مخلصانه شهدای کربلا برای باقیماند های کربلا در دوران اسارت گرفت! ممکن است اگر به خداوند میدان دادی خداوند هم دید دل عاشق داری و فقط او را  می خواهی تاخت و جلو آمد! عمل مخلصانه سخت است!

16.همه چیز دست خداست و بس!

محبوبیت ما دست خداست.موفقیت ما دست خداست. رزق ما دست خداست. خداوند وقتی در همه این ها برای ما اثری قائل می شود که عمل مخلصانه ای در کار اشد. وگر نه به هیچ عنوان از عمل غیر مخلصانه ما هیچ تغییری در وضعیت ما حاصل نخواهد شد! همه چیز دست خداست و بس!

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۰/۰۲/۱۲
مهدی عابدی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی